EML3100 HW #12 - Fall 1999

Due: 10/12/99

Problems: Remember to show process on a p-v plot

3.48
3.63
3.93
3.105
4.13 a condenser is a box with 1 inlet pipe and 1 exit pipe.
4.15b,c

Answers:
3.48:1Q2 = -2649 kJ
3.63:1W2 = 18 kJ
1Q2 = 137.1 kJ
3.93:delta-h = 1488 kJ/kg
delta-u = 1239 kJ/kg
3.105:(a) 1Q2 = 32.88 kJ
(b) 1Q2 = 28.21 kJ
(c) 1Q2 = 27.25 kJ
4.13:velocity1 = 3.74 m/s
d2 = 0.60 cm
4.15:(b) m-dot = 0.0222 lb/s
(c) m-dot = 0.0905 lb/s
Hints:
3.93: Remember, you may want to integrate using variables for the coefficients BEFORE using the actual values.
3.105: answers may vary because Cvo varies with temperature...
4.13, 4.15 check the "special notes" page or the binder in the CoE library for an example problem (#4.10)
4.15: if the phase is not an Ideal Gas, you may need to find the phase,

Please Remember:

BACK to
Homework Page
BACK to
Course Outline