EML3100 HW #14 - Fall 1999

Due: 10/19/99

Problems: Remember to show process on a p-v plot
Word
Problem
(a) Find the change in specific internal energy (in kJ/kg) when an aluminum pie pan is heated from room temperature (68 degrees F) to 450 degrees F.

(b) Find the change in specific internal energy (in kJ/kg) for a copper pot experiencing the same temperature change.
3.51
3.53
4.46
4.61
4.23 *Look at it, but do not hand in.

Answers:
3.51:1W2/m = - 2.368 kJ/kg
1Q2/m = - 20.21 kJ/kg
3.53:1Q2/m = 5.36 kJ/kg
4.46:Q-dot = - 6.45 kW
4.61:delta-KE/m = 0.0752 kJ/kg
Q-dot = 3.41 kW
4.23:velocity2 = 664.1 m/s
A1 = 0.0017 m2
A2 = 0.00062 m2
Hints:
3.51:Draw process on a p-v plot
3.53:Problem builds on 3.36.
Be sure to find the phase at state 2.
4.46:Be sure to find the phase at each state.
Use the volumetric flow rate to find the MASS flow rate -- that's what is in the 1st law equation for open systems.
4.61:W-dot = 0 for the pipe.

Please Remember:

BACK to
Homework Page
BACK to
Course Outline